Sycylia
Sicilia
Największa włoska wyspa położna na południu Włoch. Gdyby Sycylia była osobnym państwem znalazłaby się w pierwszej dziesiątce producentów wina na świecie. Administracyjnie podzielić ją można na cztery główne regiony: południowo-wschodni, środkowy, zachodni i wschodni w okolicy wulkanu Etna. Panuje tam klimat ciepły i suchy. Z tego też względu większość winnic ulokowana jest na obrzeżach wyspy, by móc korzystać z morskiej bryzy, która dodatkowo ochładza winorośl. Wina z Sycylii są z reguły ciężkie, taniczne oraz o bardzo owocowym charakterze.
Nero d’Avola i inni
Najwięcej produkuje się win z odmiany winogron Nero d’Avola. Wina z tego szczepu są cięższe, owocowe (wręcz dżemowe) i taniczne. Doskonale wpisują się w charakterystykę win z regionu. Dodatkowo uprawia się także, w zależności od regionu, odmiany międzynarodowe takie jak Syrah, Petit Verdot czy Cabernet Sauvignon – dla win czerwonych oraz Chardonnay, Viognier – dla win białych. Jednak bardzo często winiarze kładą nacisk na szczepy endemiczne, spośród których warto wyróżnić: Nerello Mascalese oraz Nerello Cappuccio.
Słodka Marsala
Gdy wspominamy o Sycylii nie sposób pominąć win słodkich. Słynna sycylijska Marsala to jedyne słodkie, wzmacniane włoskie wino. Produkuje się je na zachodnim brzegu wyspy między Palermo a Marsalą. Najczęściej do jej produkcji używa się szczepów Grillo, Inzolia i Catarratto. Dodatkowo na Sycylii można znaleźć słodkie wina ze szczepu Zibbibo. Wina te charakteryzują się dużą słodyczą, szczodrym owocem i sporą koncentracją.